top of page

Tallinna merepäevade programm on nüüd avalik!

Täna avalikustas oma programmi Eesti suurim mere- ja perepidu Tallinna merepäevad. 14. - 16. juulil täituvad kolm pealinna sadamat (Vanasadama kruiisiala, Lennusadam ja Noblessneri sadamalinnak) tiheda kultuuriprogrammi ja mitmekülgsete mereliste tegevustega.


Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on selleaastane merepäevade programm eelmistest aastatest mitmekülgsem, sest suurem rõhk on erinevatel tegevustel mere peal ning lisandunud on ka tihe spordiprogramm. “Merepäevad on aidanud oma pika traditsiooniga Tallinna taas merele avada ning nüüd on käes hetk, kui saame minna tegevustega aina enam ka merele. Oleme sellele käeoleval aastal erilist rõhku pööranud ja nii jõuavadki Tallinna lahele muuhulgas mereparaad, regatt, kontserdid, merepõhja puhastavad sukeldujad kui spordivõistlused," lisas Oja.


Tallinna merepäevad on aastatepikkuse traditsiooniga, mitmekülgne ja meeleolukas merefestival. Selle aasta teema on “Meri on, meri jääb”, mis teeb kummarduse eesti rahvamuusikasse ja merefolkloori oma merelauludega sügava jälje jätnud Kihnu Virvele. Festivalimelust osa nii suured kui ka väikesed külastajad: pealinna saabuvad uudistamiseks ja lahesõitudeks külalislaevad, sadamate vahel liigub meretakso, esinevad Eesti tuntud artistid ning sadamates on tihe elamus- ja spordiprogramm.


UNESCO muusikalinn Tallinn pakub merepäevadel erilisi muusikaelamusi. Näiteks toimub Kihnu Virve merelaulude kontsert, kus astuvad üles Kukerpillid, Untsakad, Järsumäe pereansambel, Audru Jõelaevanduse Punt ja Olavi Kõrre. Ettekandele tuleb valik armastatud viise Virve sadade laulude hulgast. Teiste seas esinevad sadamates ka Gameboy Tetris & Friends, Clicherik & Mäxi ja Villemdrillemiga, Kõrsikud, Liis Lemsalu ja bänd, Jarek Kasar, ansambel Põhja-Tallinn, Jüri Pootsmann, Elephants from Neptune, Ines, Sofia Rubina, Ellip, Inger, Minimal Wind, Terminaator, Metsatöll, Tallinna Politseiorkester jpt.


Tallinn on 2023. aastal Euroopa roheline pealinn ning ürituse korraldamisel pööratakse enam tähelepanu jätkusuutlikkusele ja kestlikkusele. Tänavustel merepäevadel on kõigi kolme päeva jooksul sadamate kauplemis- ja söögialadel kasutusel vaid korduvkasutatavad nõud. Roheprogrammist leiab ka prügisukeldujate aktsiooni ehk merepäevade ajal toimub Noblessneri akvatooriumi põhja puhastamine.


Põhjalikult renoveeritud merepromenaad koos uhke mereteemalise skulptuuriga ootab külastajaid ka Noblessneri sadamalinnakus. Skulptuur “Lessneri vint” on ehtne, Alstom Power Elblag tehases valmistatud pronksist laeva sõukruvi, millist mujal Eestis ega lähiriikide linnaruumis ei kohta. Ligi 7,5 m läbimõõduga ja 33 tonni kaaluv vint sümboliseerib 106 aasta pikkust perioodi, mil Noblessneris tegutses laevatööstus.


Liikumisaasta raames pakuvad merepäevad külastajatele ka sportlikke tegevusi – Pirital leiab aset avavee ujumise väljakutse ja Lennusadamas Ghetto Games. Lisaks saavad külastajad end Lennusadama territooriumil proovile panna miniorienteerumises.

Traditsiooniliselt on festivali väikestele külalistele eraldi lasteprogramm: kolmel festivali päeval toimuvad lastele pealinna sadamates toredad meelelahutuslikud tegevused. Näiteks toimub iga-aastane Premia lastejooks, mida jälgib Prügihunt koos mereröövlitega, esinevad Laulupesa lapsed, OmaTsirkus ja Kolm Põrsakest.


Tallinna merepäevad sai alguse 2008. aastal, mil esmakordselt ühendasid jõud Tallinna linn, Tallinna Sadam, Eesti Meremuuseum ja Eesti Ajalooliste Laevade Selts, et luua linnarahvale pääs merele.


Merepäevade programmi leiab aadressil https://www.tallinnamerepaevad.ee/programm.


1,345 views

Comments


bottom of page