Tallinna Merepäevad toovad endaga suurejoonelise The Tall Ships Races laevastiku

Esmakordselt pealinna ajaloos toovad tänavused Tallinna Merepäevad Tallinna lahele suurejoonelise The Tall Ships Race laevastiku, kuhu kuulub enam kui 50 purjelaeva. Viimati võis sarnast pilti pealinna külje all näha 1992. aastal, mil Tallinna külastas Cutty Sark Regatta. 2017. aasta õpperegati purjelaevad külastavad Tallinna sadamaid esmakordselt ning peatuvad pealinnas 17.18. juulini.

Tallinna Kultuuriameti juhataja Aini Härmi sõnul külvavad The Tall Ships Races purjelaevad tänavu pealinna palju põnevust. “Nii palju purjelaevu külastas viimati Tallinna 25 aastat tagasi,” lausub ta. “Kuigi meie linn on väike, oleme rikka ajalooga merelinn ja tänu The Tall Ships Races purjelaevastikule on Tallinna Merepäevadel võimalik kogeda sarnast atmosfääri, mis valitseb igapäevaselt Amsterdamis või Kielis, kus purjelaevad on vallutanud kõik sadamad. Suurejooneline vaatemäng saab kindlasti olema laevastiku lahkumise mereparaad 18. juulil,” lisab Härm.

Eesti Noorte Purjeõppeseltsi juhatuse liikme Madis Rallmanni sõnul on regati külastus Tallinna jaoks märkimisväärseks sündmuseks. “Regati purjelaevastiku külastus on Tallinna Merepäevade ajaloos enneolematu sündmus, sest Tallinna linna külastavad Euroopa ja ilmselt ka kogu maailma suurimad avamereregattidel võistlevad purjelaevad,” sõnab Rallmann ja lisab, et Tallinnasse on oodata vähemalt 50 purjelaeva ja purjekat. “Meie juurde tuleb purjekaid paljudest erinevatest riikidest, aluste suurus on alates 12 meetrist kuni 117 meetrini,” annab Rallmann vihje, mida suvel Tallinna lahel näha saab.

Rallmann on kindel, et kõikidel Tallinna Merepäevade külastajatel jagub uudistamist küllaga: “Purjelaevadel ei lõpe töö kunagi ja see laseb ka kai peal seisval vaatajal osa saada meremeeste tegemistest ja nautida nii vanade kui ka uuemate purjelaevade hõngu,” lausub ta. “Mõned suuremad laevad on kinnitanud enda huvi avada laevatekk ka kõikidele huvilistele,” ütleb Rallmann.

The Tall Ships Races 2017 näol on tegemist õpperegatiga, kus purjelaevade meeskonnast pooled on 15-25 aastased meresõbrad, kellel ei pea olema eelnevat meresõidu kogemust. Professionaalsed meremehed on selles laevastikus ühtlasi ka õpetajateks. The Tall Ships Races 2017 õpperegatt saab alguse Halmstadist ja lõppeb Szczecin'is. Õpperegati purjelaevastik külastab Tallinna cruise in company raames, mis tähendab, et laevastik ei sõida võidu, Tallinn on vahepeatuseks Klaipeda võidusõidu eel.

Just tulenevalt The Tall Ship Races laevastikust, toimuvad Tallinna Merepäevad tänavu esmakordselt neljal päeval, 15.18. juulini hõlmates Vanasadama, Lennusadama, Noblessneri sadama, Pirita jahisadama ja Kakumäe sadama. 

Tallinna Merepäevad 2017 korraldajad on Tallinna linn, Tallinna Kultuuriamet, Tallinna Sadam, Lennusadam. Kaaskorraldajad STA Estonia, Kakumäe sadam, Noblessneri jahisadam, Pirita Linnaosavalitsus, Pirita jahisadam. Festivali toetavad Balbiino ja Alfons Hakans.